بسته بندی محصول

چند تعریف کوتاه از بسته بندی محصول :

  • واسطه ی میان تولید و بازار مصرف می باشد و ظروفی را در خود جای می دهد.
  • عبارت است از قرار دادن شیئ های گوناگون در لفاف یا در صندوقچه
  • هر نوع جعبه اختصاصی که کالایی را به مشتری ارائه می دهد و شامل اطلاعاتی در مورد محصول درون خود است.

در جهان امروز توسعه ی فناوری بر تمام کارهای انسان موثر بوده همچنین پیشرفت ارتباطات رد و بدل شدن اطلاعات و پیام رسانی را در سراسر جهان به شکل چشم گیری رواج داده است .

بسته بندی محصول در سراسر جهان به سه صورت ایفای نقش می کند .

  1. ظروف ساختن کالا 
  2. معرفی بهتر کالا 
  3. تشویق خریدار به خرید آن 

بسته بندی محصول چیست ؟

  • بسته بندی در بهترین حالت ممکن به یک نظام یکپارچه گفته می شود که آماده سازی کالا جهت حمل و نقل، توزیع، انبار کردن فروش و مصرف را شامل می شود .
  • بسته بندی یک سری مراحل در هم پیچیده، پوینده، علمی و هنری و بحث آفرین است که بازده های محافظت، حفظ و نگهداری، حمل و نقل اطلاع رسانی و فروش را در کامل ترین شکل خود شامل می شود .
  • بسته بندی به یک کالا نیازمند است، بنابراین بازخوردی خدماتی است که خود آن به خودی خود نمی تواند وجود داشته باشد پس نتیجه می گیریم که کالا یا محصول نباشد نیازی به بسته بندی نیست .
  • بسته بندی محصول عملکردهای پر تنوعی را داراست، از عملکرد هایی که هویت منفی دارند گرفته الی آنهایی که با بازاریابی سرو کار دارند. عملکرهای بسته بندی محتاج تخصص های در زمره ی فهم هنر و انگیزشی می باشد. اولین گام و سریع ترین راه ارتباط چشمی مشتری با کالا از طریق بسته بندی است. ضمنا اگر بسته بندی خوبی نداشته باشیم اثر نا مناسبی به روحیه مصرف کنندگان از خود به جای می گذاریم .

بسته بندی جعبه

خصوصیات یک بسته بندی چیست ؟

بسته بندی مناسب در طول حمل و نقل مراحل باربری، مغازه، خرده فروشی و در خانه مشتری، از محصول محافظت می کند تا وقتی که پخش محصول را در زمان و مکان معین و مفید به اجرا برساند .

حال سوال اینجاست که بسته بندی چگونه به محصول مورد نظر ما ارزش می دهد ؟

جواب به این گونه می باشد که بسته بندی محصول از جهت مهیا کردن سطح مناسبی از محافظت در برابر شکستگی، فاسد شدن و گم شدن محصول به ارزش محصول اضافه می کند بدین ترتیب وظایف بسته بندی را باز گو می کنیم : جلوگیری از آسیب دیدگی فیزیکی ، پیشگیری از تحولات شیمیایی .

نقش اطلاع رسانی بسته بندی :

با بسته بندی مناسبی که انجام می دهیم می توانیم مصرف کننده را از شناخت کلی محصول با خبر کنیم و اطلاعاتی که مدنظر مشتری است از این طریق به اون انتقال دهیم . 

بازاریابی برای محصول :

در جهان امروز که بازاریابی حرفه ای نقش تعیین کننده ای در فروش محصولات دارد با بسته بندی مناسب و جلب رضایت مشتری می توان در صد فروش را بالا برد و مشتریان نیز از طریق بسته بندی  محصول، شناختی را از محصول مورد نظرشان پیدا می کنند. بسته بندی، محصول را به فروش می رساند. با طراحی جعبه مناسب می توان فروش را بالا برد پس باید به گونه ای عمل کرد که تصویر بسته بندی را در ذهن مشتری ماندگار کرد و به سهولت قابل تشخیص باشد. یعنی جعبه می تواند در بین محصولات زیاد حواس خریدار را به خود جلب کند تا اینکه در انتخاب نهایی خریدار موثر واقع شود.پس برای این کار باید میزان کشش بصری را در خریدار پدید آورد .

جعبه محصول
چه چیزهایی جذابیت بسته بندی را بالا می برد ؟

به کار گیری اشکال و علامت های تجاری و چینش محصولات هم ردیف و هم خانواده در کنار یکدیگر و خلاقیت در طراحی عکس های تبلیغاتی و عکس های روی محصولات در این زمینه حرف اول را می زنند .

عملکرد تبلیغاتی :

در این مورد هر چقدر رنگ مناسب تری را انتخاب کنیم در مصرف کننده بیشترین جذابیت را ایجاد می کند. بعضی از شرکت ها به علت انتخاب یک رنگ مناسب برای بسته بندی محصول خود با آن رنگ به عنوان یک برند به بازار معرفی شده اند و تصویری ماندگار در ذهن مخاطبان خود ایجاد کرده اند.