بسته بندی

چرا یک محصول خاص را می خرید؟ چرا به برند خاصی علاقه دارید؟ بسته بندی چه تاثیری در انتخاب یک محصول از نظر شما دارد؟

در مواقع زیادی افراد محصولی را خریده اند چون برایشان جذاب است و حس خوبی دارند. این حس خوب می تواند یکی از اهداف بسته بندی باشد. اگر در جعبه محصول، ما اصول و خلاقیت را به صورت هوشمندانه باهم درآمیزیم، باعث جذب مشتریان محصول می شود.امروزه بسیاری از محصولات به علت بسته بندی جذاب فروش بالاتری نسبت به اقلام مشابه خود دارند. البته لازم به ذکر است که بسته بندی علاوه بر جذابیت باید کاربردی هم باشد. بسته بندی ها با توجه به نوع و جنس محصول متفاوت اند که از انواع آن نوع طلقی ، مقوایی و لمینتی می باشد. در صنعت بسته بندی و جعبه سازی بیشتر از مقوا برای  محصولات استفاده می شود که نوع مقوا نیز با توجه به نوع محصول انتخاب می شود. بسته بندی محصول باعث محافظت آن در مقابل تغییرات فیزیکی، سهولت در جابجایی کالا، بازاریابی محصول (ترغیب حس خرید) و اطلاع رسانی در مورد کالای بسته بندی شده می شود. برای هر نوع جعبه یک تیغ اختصاصی لازم هست که با توجه به ابعاد و نوع محصول طراحی می شود.

اصول بسته بندی :

 • بسته بندی باید به مشتری اطلاع رسانی کند. 
 • بسته بندی باید با فرهنگ جامعه مرتبط باشد.
 •  بسته بندی باید حمل و نقل کالا را آسان کند.
 • ظاهر بسته بندی باید نماد کیفیت برتر و برند بودن محصول باشد.
 • جعبه بسته بندی تا جایی که ممکن است از مواد قابل بازیافت باشد.
 • نوع بسته بندی باید با شرایط اقلیمی منطقه سازگار باشد.
 • بهای بسته بندی نباید بیش از حد زیاد باشد که قیمت تمام شده محصول را بالا ببرد.
 • طراحی بسته بندی باید به گونه ای باشد که دسترسی به کالا برای مخاطب آسان باشد.
 • بسته بندی نباید به کالا لطمه بزند و محصول درون آن باید از نظر ضربه آسیب پذیر نباشد.
 • بسته بندی باید اصول اولیه بهداشتی و ایمنی را دارا باشد و از ماده اولیه ی مناسب برای تولید آن استفاده شده باشد.

8 مرحله تولید بسته اختصاصی :

 1. سفارش کار توسط مشتری : ابتدا مشتری باید مشخصات کارتن مورد نظر خود را به مجموعه آریس پک اعلام کند. این مشخصات ممکن است برای بسته تولید شده از قبل باشد که به علت اتمام موجودی توسط مشتری سفارش داده میشود که در اینصورت می تواند با ارسال عکس کارتن و یا ابعاد خروجی کارتن سفارش خود را بدهد و یا مربوط به محصول جدید و کارتن جدید است که تنها نیاز به ابعاد محصول هست.
 2. طراحی گرافیکی (متناسب مدل و اندازه گیری محصول) : در این مرحله موکاب جعبه درخواستی مشتری با توجه به خصوصیات کار سفارش داده شده تهیه می شود که ابعاد واقعی کارتن (به صورت گسترده) تعیین می شود. در این مرحله امکان تغییر طرح چاپی روی کارتن هم فراهم آمده است و در صورت صلاحدید مشتری اعمال خواهد شد.
 3. تیغ سازی : در این مرحله تیغ برش بسته بندی آماده می شود (گاهی بعضی کارخانجات برای کاهش هزینه ها تیغ جعبه های محصولات خود را نگهداری می کنند).
 4. آماده کردن شیت مقوا : در این مرحله با توجه به نوع کارتن که مقوایی ، مادر و یا لمینتی باشد گلاسه و یا شیت مقوا و فلوتینگ تهیه و خریداری می شود.
 5. چاپ و لمینت : طرح درخواستی مشتری بر روی کارتن به صورت تک رنگ و یا چهار رنگ توسط دستگاه های افست چاپ می شود.
 6. برش و دایکات: کارتن ورق ها توسط دستگاه های دایکات توسط تیغ اختصاصی برش خورده می شود.
 7. پوشال گیری : قسمت های اضافی کارتن ها که خارج از تیغ می باشند از کارتن ها جدا می شود.
 8. پرس و برچسب لبه ها (با دستگاه تسمه کشی هدایت و بسته بندی به نسبت دلخواه انجام می شود).

واحد طراحی آریس پک آمادگی دارد که با ارائه طرح مناسب با محصول، شما را در این امر مهم یاری کند. برای دیدن نمونه کارهای آریس پک به وب سایت www.arischap.com مراجعه فرمایید.