کارتن سازی

برای کارتن سازی ابتدا باید کاغذ را به شکل ورق کارتن تغییر داد. بعد از تهیه ی ورق کارتن با توجه به نیاز تولید کننده یا مصرف کننده محصول، طراحی و اندازه کارتن مشخص می شود. عواملی مانند سلیقه مشتری و محصولی که قرار است در جعبه بسته بندی شود در خروجی کار تاثیر دارد بعد از تعیین اندازه و طراحی جعبه، توسط دستگاه چاپ به صورت تک رنگ، دو رنگ و چهار رنگ فرایند چاپ بر روی آن صورت می گیرد تا از نظر ظاهری و تبلیغاتی، زیبایی داشته باشد .

کارتن چیست؟

یکی از رایج ترین شیوه های بسته بندی محصولات کارخانه جات مختلف استفاده از کارتن می باشد. کارتن محصول کاغذی ست که از ترکیب ورق های کاغذ تشکیل شده و مواد مصرف آن بسیار زیاد است. در کارتن سازی معمولا از سه لایه کاغذ استفاده می شود که دو لایه ی بالایی و پایینی آن ورق صاف و یک لایه وسط کاغذ چین دار یا فلوتینگ نام دارد. 

انواع مختلفی از محصولات که در کارتن سازی تولید می شود در مجموع به دو دسته ی کلی می باشد:

 1. کارتن عادی : کارتن هایی که دستگاه تبدیل آنها را با چاک یا به صورت برشی تولید می کند و در کل از میانگین بیشتر از 2 میلیمتر می باشد.
 2. کارتن دایکاتی یا مدلدار : دایکاتی یا مدلدار فاقد میانگین ابعاد بوده و تولید آنها از قالب های تیغ دار می باشد . همچنین کالاهای زیادی از صنایع گوناگون را با طراحی خوب و مناسب کارتن های دایکاتی یا مدلدار می توان بسته بندی کرد .کارتن لمینتی

به عنوان مثال چند نمونه از کارتن های دایکاتی یا مدلدار را معرفی می کنیم :

 1. کارتن سوراخ دار : مثل کارتن میوه ، کارتن محصولات دریایی و لبنی (ضمنا بسته بندی سرد خانه ای در کارتن سازی به کار گرفته می شود .) که کارتن های لبنی از این دسته می باشند.
 2. کارتن تلسکوپی : به طور مثال بسته بندی موز ازآن بهره می گیرد.
 3. کارتن دسته دار : قطعات فلزی و سنگین عموما از کارتن هایی به صورت دسته دار ساخته می شود استفاده می کنند.
 4. کارتن یه درب : تنظیم بسته بندی نمایش محصولات و خدمات
 5. کارتن بدون درب : تنظیم بسته بندی لوازم خانگی بزرگ مانند یخچال اوجاق گاز ویژگی های بهره گیری از محصولات صنعت کارتن سازی

فواید محصولات صنایع کارتن سازی از لحاظ اقتصادی :

 • به علت کم بودن قیمت مواد اولیه در مقایسه با بسته بندی های دیگر هزینه ی کمتری دارند.
 • این بسته بندی به دلیل ساختار سبک و البته وزن کمی که دارد .هزینه ی حمل و نقل و انبار داری کمی به شکل قابل توجهی کاهش می دهند .
 • علم و فناوری و پیشرفت صنعت کارتن سازی با کمترین هزینه امکان اصلاح و تغییر ساختار و گرافیت این نوع بسته بندی را امکان پذیر می کند.

فواید محصولات صنایع کارتن سازی از نظر تبلیغات و بازاریابی :

از نظر بازاریابی بسته بندی مقوایی به دلیل تنوع و دارابودن از شکل منظم مهندسی در ذهن ماندگار و به خوبی یاد آوری می شود. این بسته بندی ها از قابلیت چاپ پذیری بسیار خوبی بر خوردارند و به واسطه ی چاپ افست گراور، فلسکو و سیلک به همراه طراحی مناسب می توان نوعی بسته بندی جدید و زیبا ساخت. همچنین مقدار فروش محصولات تولیدی به شکل شگرفی بالا می رود که می توانیم درصد فروشمان را بالا ببریم و افزایش دهیم . به این گونه که به خاطر برخورداری فواید ویژه ی الیافت سلولوزی از قبیل کاغذ و مقوا از لحاظ چاپ پذیری و نشت خوب مرکب در روی کارتن و قابلیت انعطاف در برابر روش های متنوع چاپ می توان به راحتی و آسانی تصویر لوگو و نشان تولید کننده و دیگر نماد های تبلیغاتی را با کیفیت چاپ بالا به تولید رساند و می توان برای تبلیغ محصول به عنوان یک اثر تبلیغاتی برتر از بسته بندی تولید شده بهره برد .

فواید محصولات صنعت کارتن سازی از لحاظ زیست محیطی : 

یکی از معظلات امروز جهان حفظ محیط زیست است .ما انسان ها وظیفه داریم که جهانی پاک را به نسل آینده انتقال دهیم ما بعد از استفاده محصول، بسته بندی آن را در زباله دور می ریزیم در این راستا برای پیشگیری از نابودی محیط زیست دغدغه ی بازیافت و استفاده ی بهینه دوباره از زباله را داریم کروگیت و مقوا از منابع طبیعی تجدید شونده تولید می شوند .به سهولت قابل بازیافت هستند .و از آنها برای تهیه ی مقوا مجددا می توان استفاده نمود. این بسته بندی به طوری که مورد استفاده قرار نگیرد و تبدیل به زباله شوند و به آسانی به مواد اولیه تجزیه می شوند. در سال 2004، 73%  از مقوای تولید شده در آمریکا (برابر 24 ملیون تن) جمع آوری و بازیافت گردید در کشورمان درباره ی این مطلب اطلاعاتی دقیق و صریح در دسترس نیست. گرداوری بسته بندی مقوایی و کاغذ در بسیاری موارد از نقاط به وسیله چرخ دستی ها انجام می پذیرد. اداره ی بازیافت شهرداری با تسهیلات و تبلیغات مناسب و خوب، گام بلندی در چند سال گذشته در این زمینه برداشته است .

کارتن لمینتی

فواید محصولات صنعت کارتن سازی از لحاظ ساختاری :

 1. استحکام بالا در برابر فشار و پارگی و ضربه در عین سبکی ، در قبال به کار بردن کاغذ و مواد افزودنی مناسب
 2. ایجاد حفره های مخصوص برای تهویه مواد در بسته بندی
 3.  قابلیت شکل دهی و انعطاف پذیری بسته بندی به شکل های مختلف و متنوع
 4. ایمنی مناسب در برابر افزایش و کاهش دما
 5. توان استفاده برای بسته بندی بیشتر محصولات
 6. توان چاپ پذیری و طراحی زیبا و به کار گیری آن در تبلیغات

مواردی که در خصوص محصولات صنایع کارتن سازی می بایست مد نظر قرار داد :

 1. رطوبت : ماده ای کاغذ و مقوا از آن تهیه می شود.
 2. الیاف: چوبیست که خواص جذب رطوبت دارد و به این علت محصولات صنایع کارتن سازی هم از این ویژگی بی بهره نیست. در مواردی که از آنها و مواد افزودنی ضد رطوبت در تولید محصولات کارتن سازی استفاده نشود، الیاف رطوبت را جذب نموده و پیوستگی میان آنها ضعیف می شود در رطوبت زیاد نیز به های کاغذ و مقوا از هم جدا شده و پراکنده می شود. پس رطوبت اصلی ترین فاکتور ویران سازی محصولات کارتن سازی است به خصوص محصولاتی که در آن ها کاغذهای معمولی و بدون آنها به کاربرده شده است.
 3. دما : اثر زیادی برچسب و مقاومت مقوای کارتن ندارد و لزوما باعث خشکی الیاف می گردد. لیکن دمای بسیار بالا باعث تغییر رنگ ،خمیدگی مقوا و سوختن می گردد ترکیب دما و رطوبت دلیل رشد عامل بیولوژیکی تخریب گر می باشد.
 4. نور : بدون افزایش دما، نور خود به خود تاثیر زیادی در مقوا ندارد. تاثیرات نور را تغییر رنگ ظاهری و سطح کم رنگ شدن چاپی و در مورد استفاده از چسب ضعیف شدن چسبیدگی را می توان به ان اشاره کرد
 5.  گردو غبار : گردو غبار باعث ضعیف شدن چسبیدگی چسب بین لبه ها و فرسودگی سطحی مقوا می شود ولی در کل تاثیر بسزایی روی بسته بندی محصولات نخواهد داشت .
 6.  اسید ها و بازها : اسیدهایی که بر روی مقوا و کاغذ تاثیر منفی به جای می گذارد عبارت اند از اسیدهای قوی یا غلیظ مانند اسید سو فولیک ،اسید کلریک واسید های ضعیف یا رقیق مانند اسید استیک ،اسید فرمیک است این تاثیرات بیشتر شامل مقوا و کاغذ هایی می باشد که از پوشش و آمار استفاده نکرده اند. بازها هم با غلظت 17%بر کاغذ و مقوا تاثیر گذار هستند.
 7. روغن ها و مواد چرب : روغن ها و مواد چرب موجب کم شدن مقاومت و استحکام اولیه مقوا و کاغذ می شود .و در صورتی که مقوا در برابر چربی مقاومت داشته باشد .و یا در مراحل تولید بسته بندی در کارتن سازی از حفاظ نایلونی یا لمینت استفاده شده باشد کمتر در معرض از بین رفتن توسط روغن ها و چربی ها هستند .   

برای تولید کارتن توسط کارخانه کارتن سازی به دستگاه هایی نیاز هست که باید ابتدا توسط تولید کننده کارتن خریداری شود. بسته به دستگاه ها و تجهیزات کارتن سازی میزان کیفیت کارتن تولیدی متفاوت خواهد بود. ما در این مقاله سعی داریم تا حد توان مخاطب را با انواع دستگاه های کارتن سازی که توسط آریس پک مورد استفاده قرار می گیرد آشنا کنیم.

دستگاه شیتر (برش رول به ورق) :

این دستگاه برای برش مقواهای رول با عرض 60 تا 100 سانتی متر استفاده می شود که دقت بالایی دارد. ستفاده از این دستگاه باعث جلوگیری از هدر رفت ورق خواهد شد.

ماشین چاپ افست :

این ماشین برای چاپ چهار رنگ روی گلاسه لایه رویین کارتن استفاده می شود که دقت آن در سفارشی سازی کارتن مورد نظر مشتری بسیار حائز اهمیت است که در ایران از جمله دستگاه های مورد استفاده در کارخانه کارتن سازی، ماشین چاپ RISO MITSO BISHI که ساخت ژاپن هست می توان مثال زد.

ماشین برش یا دایکات:

در کارتن سازی سه نوع ماشین دایکات مورد استفاده است:

 • دایکات رفت و برگشتی یا اصطلاحا پینگ پونگی
 • دایکات فکی
 • دایکات روتاری

ماشین لب چسب :

در صنعت کارتن سازی این ماشین عملیات چسباندن لبه های کارتن به هم را به عهده دارد. (گاهی از منگنه هم برای وصل کردن لبه های کارتن ها استفاده می شود). 

گروه تولیدی آریس پک امیدوار هست که با بکارگیری ماشین آلات مجهز برای تولید جعبه شما را در این راستا یاری نماید . برای مشاهده اطلاعات بیشتر به وب سایت www.arischap.com مراجعه فرمایید.